18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Szkoła przestanie istnieć

17 lutego 2021 r.

Od września dzwonek już tam nie zabrzmi


fot. ARCHIWUM

Trwające kilka miesięcy analizy przyniosły trudne, ale konieczne rozstrzygnięcia. Gminni radni podjęli decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Starym Zadybiu.

Ulokowana w zabytkowym, niszczejącym dworku placówka od września zostanie zamknięta. Dla jednych to ulga, a dla drugich - pożegnanie z historią. Szkoła w ostatnich kilkudziesięciu latach (zwłaszcza w początkowym okresie istnienia) miała bowiem zdecydowanie komunistyczny rodowód. Jej patronem był walczący u boku Armii Czerwonej 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Formacja tylko przez krótki czas w 1944 r. stacjonowała w Zadybiu. Dziś powodem do dyskomfortu może być sam wygląd szkolnego sztandaru z imieniem patrona, na którym wizerunek orła wciąż jest bez korony. Gdy do tego dołoży się zmiany demograficzne i stale rosnące koszty utrzymania podstawówki, łatwiej zrozumieć decyzję radnych. Za likwidacją było dziesięciu spośród zebranych na sesji. Trzech sprzeciwiło się, zaś dwóch wstrzymało od głosu.

Mimo niezbyt chlubnych początków szkoły władze gminy długo walczyły o jej zachowanie. - Obniżyliśmy organizację do poziomu klas I-III oraz oddziału przedszkolnego. Jednak i to nie pomogło. Sytuacja nadal ulegała stopniowemu pogorszeniu - przyznaje wójt Zenon Stefanowski. Chodzi głównie o stan liczbowy. W chwili obecnej do szkoły uczęszcza tylko 38 uczniów, co stanowi ok. 34% zameldowanych w jej obwodzie dzieci. Z powodu braku wystarczającej liczby uczniów nie ma klasy drugiej, a pozostałe są niezbyt liczne. W ubiegłym roku szkolnym doszło do sytuacji, że w jednej z klas został tylko jeden uczeń. Taki stan rzeczy może nieść ze sobą ryzyko nieutworzenia lub rozwiązania oddziału w trakcie trwania roku szkolnego. Ze względu na niską liczbę dzieci w oddziałach, zajęcia odbywają się w klasach łączonych, co może negatywnie wpływać na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny uczniów. - A w ostatnim czasie są również problemy z zatrudnieniem nauczycieli z kwalifikacjami - dodaje wójt.

 

Olbrzymie koszty utrzymania

Prognozy na przyszłe lata też nie napawają optymizmem. Pokazują tendencję spadkową w zakresie liczby uczniów. Połowa zameldowanych w obwodzie dzieci już teraz uczęszcza do Przedszkola Samorządowego oraz do Szkoły Podstawowej w Kłoczewie. Sołtys Starego Zadybia Anna Kiliszek również zapisała swoje dziecko do kłoczewskiego przedszkola. - Jest ono otwarte nawet do 17.00, czyli o wiele dłużej niż w Zadybiu. A to ogromna wygoda dla nas, rodziców, bo możemy odebrać dzieci po pracy, bez konieczności angażowania dziadków – zaznacza.

Podobnym problemem są względy finansowe. Gmina z roku na rok dokłada do oświaty coraz więcej pieniędzy. Najbardziej martwi średni koszt kształcenia ucznia, który w Starym Zadybiu jest najwyższy w gminie. - W 2020 r. wyniósł 17,5 tys. zł, a w 2021 r. według planu wydatków ma być to kwota w wysokości aż 22,5 tys. zł. Gdyby liczba uczniów w następnym roku szkolnym jeszcze bardziej się zmniejszyła, to od września 2021 r. koszt utrzymania mógłby zwiększyć się nawet do kwoty ponad 26 tys. zł na jednego ucznia i byłby wówczas większy o 85% od średniego kosztu w gminie - tłumaczy wójt Z. Stefanowski.


3 PYTANIA

Zenon Stefanowski, wójt gminy Kłoczew

 

Co przesądziło o likwidacji szkoły w Starym Zadybiu?

 

Było to podyktowane koniecznością dostosowania sieci szkół prowadzonych przez gminę Kłoczew do potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych. Tylko 34% dzieci i uczniów zameldowanych w obwodzie uczęszcza obecnie do przedszkola i szkoły w Starym Zadybiu. Znaczenie mają też preferencje rodziców odnośnie wyboru placówki kształcącej ich dzieci oraz racjonalizacja wydatków budżetowych ponoszonych na realizację zadań oświatowych.

 

W jaki sposób gmina zabezpieczy los dzieci?

 

Uczniowie będą mieli zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Kłoczewie, zaś dzieci w wieku przedszkolnym - w Przedszkolu Samorządowym w Kłoczewie. Placówki te posiadają bardzo dobre warunki lokalowe, rozwiniętą bazę dydaktyczną oraz bogatą ofertę edukacyjną. Uczniowie będą mogli korzystać ze świetlicy, zajęć dodatkowych i posiłków przygotowywanych przez własną kuchnię. Ponadto gmina zapewni dzieciom i młodzieży bezpłatny dowóz i opiekę w trakcie dowozu oraz zajęcia świetlicowe w czasie oczekiwania na autobus.

 

Co się stanie z nauczycielami? I jaki jest plan na wykorzystanie budynku?

 

Planujemy, by kadra pedagogiczna zatrudniona na czas nieokreślony i niemająca prawa do emerytury, w tym także pracownicy administracyjno-obsługowi, znalazła pracę w innych placówkach na terenie gminy. Natomiast w sprawie budynku szkoły będziemy wspólnie z radą poszukiwali sposobu na jak najlepsze jego zagospodarowanie. Uwzględnimy, oczywiście, historyczny i zabytkowy charakter obiektu.

 Foto – Urząd Gminy w Kłoczewie

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR