2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Kościół

18 lipca 2021 r.

Rozważania tygodniowe

Gdy przyjrzymy się dziejom starotestamentalnych proroków, zobaczymy, że dosyć często potwierdzali oni swoje posłanie, dokonując niezwykłych czynów.

Poniedziałek, 19 lipca 

Czytania: Wj 14,5-9a.10-18; Mt 12,38-42

Żądanie uczonych w Piśmie i faryzeuszy nie jest bezpodstawne. Problem polega jednak na tym, że przedstawicielom religijnych elit żydowskich wcale nie chodziło o poznanie prawdy, lecz o swojego rodzaju obronę. Chwilę wcześniej Pan wyraźnie udowodnił, że ich postawa wobec Niego jest błędna i zasługuje na potępienie (Mt 12,31-33). Stąd Jezus, zamiast dokonać żądanego znaku, za pomocą odniesienia do historii Jonasza zapowiada wydarzenia paschalne, które najpełniej wyrażą Jego tożsamość. Czy jestem szczery w moich rozmowach z Jezusem?

 

Wtorek, 20 lipca

Czytania: Wj 14,21-15,1; Mt 12,46-50

Poznając treść Ewangelii kanonicznych, możemy dostrzec, że Jezus wykorzystywał każdą okazję, by głosić Dobrą Nowinę. Tak też jest w dzisiejszej scenie. Przybycie krewnych staje się dla Niego pretekstem do ukazania nowego statusu osób wypełniających Boże zamiary: „kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką” (Mt 12,50). Wypełniając wolę Boga, możemy doświadczyć duchowego pokrewieństwa z Chrystusem, z którego wypływa nowy typ komunii łączącej wierzących między sobą. Czy potrafię powiedzieć o osobach, które spotykam na niedzielnej Eucharystii, że są moimi braćmi i siostrami w Chrystusie?

 

Środa, 21 lipca

Czytania: Wj 16,1-5.9-15; Mt 13,1-9

Słowo, które Bóg kieruje do człowieka, ma w sobie niesamowity dynamizm wzrostu. By jednak rozwinęło swój potencjał, musi - podobnie jak ziarno - paść na odpowiednią glebę. Chodzi, oczywiście, o właściwie przygotowane serce. W wyjaśnieniu dzisiejszej przypowieści Jezus wskazuje, że obraz „żyznej gleby” oznacza osobę, która „słucha słowa i rozumie je” (Mt 13,23), co dosłownie możemy przetłumaczyć jako „jest słuchająca i rozumiejąca”. A zatem ważna jest stała postawa człowieka, nie pojedyncze czy sporadyczne spotkania ze słowem Boga, lecz nieustanne pragnienie słuchania i rozważania go w swoim wnętrzu. Jak to wygląda u mnie? Czy kształtuję w sobie postawę słuchania i kontemplacji Słowa?

 

Czwartek, 22 lipca

Święto św. Marii Magdaleny

Czytania: Pnp 8,6-7 lub 2 Kor 5,14-17; J 20,1.11-18

Rabbi z Nazaretu był dla Marii Magdaleny kimś bardzo ważnym. Nie tylko uwolnił ją z mocy siedmiu demonów, ale także przyjął do swojej wspólnoty i pozwolił przez wiele dni być świadkiem swojej działalności. To prawda, że zawczasu wspominał o tym, co miało wydarzyć się w Jerozolimie, jednak Maria, jak i pozostali uczniowie, nie dopuszczała do siebie ewentualności tak tragicznych wydarzeń. Okrutna śmierć Pana jednak ostatecznie nastąpiła. A teraz, trzeciego dnia, w Jego grobie nie ma ciała... Maria nie wie, co o tym wszystkim myśleć, jej serce wypełnia zagubienie i rozpacz. Spokój i sens przychodzą, gdy w jej uszach ponownie rozbrzmiewa umiłowany głos. Czy w chwilach kryzysu szukam pocieszenia u Jezusa?

 

Piątek, 23 lipca

Święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy

Czytania: Ga 2,19-20; J 15,1-8

Obraz winnego krzewu i latorośli w doskonały sposób ukazuje, jak bardzo ważna w chrześcijańskim życiu jest autentyczna relacja z Jezusem Chrystusem: „Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5). Nierzadko nasze, nawet najszczersze, postanowienia naprawy życia tracą swoją aktualność, gdyż brakuje nam owego „trwania w Chrystusie”. Nie wystarczą same dobre chęci. Trzeba nam każdego dnia szukać obecności Pana. Modlitwa osobista, rozważanie Pisma Świętego, uczestnictwo w sakramentach, niesienie pomocy potrzebującym to najpewniejsze sposoby na spotkanie z Jezusem. Czy korzystam z nich na co dzień?

 

Sobota, 24 lipca

Wsp. św. Kingi, dziewicy

Czytania: Wj 24,3-8; Mt 13,24-30

Za pomocą przypowieści o chwaście Jezus odnosi się do zasadniczych kwestii dotyczących problemu obecności zła we wspólnocie Jego uczniów: jaka jest jego geneza oraz w jaki sposób ma być ono traktowane. Wyjaśnienie pierwszej kwestii jest proste - źródłem zła pośród uczniów jest działalność diabła, który robi wszystko, by zniszczyć Królestwo. Kolejna kwestia ukazana zostaje na dwóch poziomach. Pierwszy z nich to konieczność nazwania konkretnego zła - słudzy przyszli i poinformowali gospodarza o pojawieniu się chwastu. Natomiast drugi poziom to wyczekująca miłość wobec chrześcijan czyniących zło - gospodarz postanawia pozostawić chwast aż do żniwa. Grzesznik podnoszony przez moc łaski, światło słowa i nierezygnującą z niego wspólnotę z czasem traci charakter chwastu i staje się pszenicą. Czy jestem miłosiernym wobec ludzi wątpiących lub wręcz walczących z Bogiem? Czy modlę się za nich i próbuję pokazać im piękno chrześcijańskiego życia.

ks. Rafał Pietruczuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR