18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Energia z wiatru

21 lipca 2021 r.

Nikt nie jest przeciwny


fot. ARCHIWUM

Na terenie gminy Wisznice powstaje farma wiatrowa. Inwestycja będzie gotowa w połowie przyszłego roku.

Realizacją tego potężnego przedsięwzięcia miała zająć się firma pochodząca z regionu, ale w ubiegłym roku przekazała nabyte uprawnienia inwestorowi z Francji. - Przygotowanie stosownej dokumentacji trwało cztery lata. Towarzyszyły temu rozmowy z mieszkańcami, którzy początkowo mieli wiele obaw. Bali się szkodliwego oddziaływania farmy. Dziś podejście lokalnej społeczności do tego tematu jest zupełnie inne. Mamy większą wiedzę. Jeszcze na początku lipca organizowaliśmy spotkania z prof. Sławomirem Augustynem z Wojskowej Akademii Technicznej, specjalistą od turbin wiatrowych, w miejscowościach Polubicze i Horodyszcze. Profesor przedstawiał aktualne badania, z których jasno wynika, że turbiny nie szkodzą ani ludziom, ani zwierzętom. Dziś już nikt nie jest przeciwny powstaniu farmy - zaznacza Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

W trakcie spotkania mieszkańcy pytali m.in. o to, w jakiej odległości od farmy można stawiać nowe budynki. Okazało się, że nie bliżej niż 500 m.

- Pierwsze rozmowy o energetyce wiatrowej zaczęliśmy powadzić z mieszkańcami na przełomie 2012 i 2013 r. Starsi nie byli nastawieni pozytywnie, ale młodzi uważali, że warto wejść w taki projekt - wspomina włodarz.

Farma zajmie około 200 ha. Jej koszt szacuje się na około 190 mln zł. Będzie zlokalizowana w miejscowości Horodyszcze. - Ma składać się z 12 turbin wiatrowych o wysokości 110 m. Długość łopat sięgnie 60 m, czyli w najwyższym punkcie turbina będzie miała 170 m. Moc jednej wyniesie 2,5 MW. Z kolei moc całej farmy to 30 MW. Wyprodukowana energia będzie sprzedawana przez inwestora do sieci. Jej ilość mogłaby wystarczyć na potrzeby połowy naszego powiatu - wyjaśnia P. Dragan, przypominając, że podobne inwestycje w województwie lubelskim funkcjonują już w gminie Tomaszów Lubelski i w Michowie.

 

Z korzyścią dla gminy

Budowa farmy rozpoczęła się w tym roku. Obiekt powstaje na działkach dzierżawionych przez inwestora od mieszkańców gminy.

- Turbiny nie będą stały w rzędzie, zostaną raczej rozproszone po terenie farmy. Obecnie trwa wylewanie fundamentów pod poszczególne urządzenia. Warto wspomnieć, że na fundament pod każdą z nich potrzeba aż 400 ton betonu. Ten etap prac zakończy się za około miesiąc. Montowanie rozpocznie się w październiku i potrwa maksymalnie do grudnia. Odbiory rozpoczną się w lutym. Farma ruszy w połowie przyszłego roku - informuje wójt gminy Wisznice.

Budowę poprzedziły badania wietrzności. - Inwestor szukał dużego, otwartego obszaru pozbawionego lasów i zabudowań. Potem sprawdzano wietrzność tego rejonu. Wyniki nie były tak doskonałe, jak np. na Mazurach czy w okolicach Bałtyku, ale na tyle dobre, by można było myśleć o zlokalizowaniu inwestycji w tym miejscu - dodaje P. Dragan.

Samorząd liczy, iż farma przyniesie wymierne korzyści w postaci podatków od turbin, miejsca położenia kabli i od stacji transformatorowej. - Rocznie z tego tytułu do budżetu może wpłynąć nawet 1,5 mln zł. Będzie to dla nas znaczny zastrzyk finansowy - podsumowuje wójt.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR