15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Kapłan piękna

Młody Pablo Picasso ostrzegał przed nim ludzi, Salvador Dali piętnował dokonania, a George Orwell żałował, że jego najbardziej znana i uznana budowla - Sagrada Familia - nie została zniszczona podczas rewolucji przez anarchistów.

Dzisiaj Antoni Gaudi, bo właśnie o nim mowa, zajmuje jedno z pierwszych miejsc w panteonie architektonicznych geniuszy, jego dzieła zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego, a nazwisko widnieje we wszystkich encyklopediach. To jemu zawdzięczamy architekturę XXI w.

W książce „Antoni Gaudi. Czarodziej architektury” Przemysław Słowiński i Krzysztof K. Słowiński z niezwykłą starannością opisują całe życie tego znakomitego katalońskiego architekta. Kapłana sztuki i niezwykłego wizjonera. Człowieka o nieposkromionej wyobraźni i twórczej brawurze, za życia uważanego za szaleńca, i docenionego - jak przystało na geniusza - dopiero po (niestety, tragicznej) śmierci. Dziś trudno wyobrazić sobie Barcelonę bez wielu jego budowli, a już na pewno bez wspomnianej wcześniej (i będącej ciągle w budowie!) Temple Expiatori de la Sagrada Família - Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny. To tej bazylice poświęcił Gaudi ostatnie 12 lat swojego życia, mieszkając w surowych warunkach w przykościelnym warsztacie i rezygnując z honorarium za jej budowę.

Jest i romantyczny wątek w polecanej biografii. Katalończyk do końca swoich dni pozostał wierny kobiecie, którą w młodości pokochał, i przez którą został odrzucony.

Od 1992 r. trwa proces beatyfikacyjny Gaudiego, który sztukę traktował jako formę ewangelizacji. Wynikało to z jego przekonania, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga - Wielkiego Architekta. Trzeba jednak wiedzieć, że ten niezwykle religijny pod koniec życia człowiek i dziś sługa Boży Kościoła katolickiego nie zawsze stronił od uroków życia, nie zawsze w swoich pracach wielbił Stwórcę i - jak sam mawiał - nie zawsze potrafił poskromić swój wybuchowy charakter.

Napisana z literackim zacięciem książka o wyprzedzającym swoją epokę wizjonerze na pewno spodoba się zarówno miłośnikom biografii, jak i historii architektury. Zwłaszcza że okraszona jest ilustracjami budowli katalońskiego mistrza, a także uzupełniona o spis dzieł artysty, kalendarium życia i słownik użytych terminów architektonicznych. Ta lektura to - proszę mi wierzyć - połączenie przyjemnego z pożytecznym.

awo

Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński, Antoni Gaudi. Czarodziej architektury, Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR