25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Kapłan piękna

Młody Pablo Picasso ostrzegał przed nim ludzi, Salvador Dali piętnował dokonania, a George Orwell żałował, że jego najbardziej znana i uznana budowla - Sagrada Familia - nie została zniszczona podczas rewolucji przez anarchistów.

Dzisiaj Antoni Gaudi, bo właśnie o nim mowa, zajmuje jedno z pierwszych miejsc w panteonie architektonicznych geniuszy, jego dzieła zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego, a nazwisko widnieje we wszystkich encyklopediach. To jemu zawdzięczamy architekturę XXI w.

W książce „Antoni Gaudi. Czarodziej architektury” Przemysław Słowiński i Krzysztof K. Słowiński z niezwykłą starannością opisują całe życie tego znakomitego katalońskiego architekta. Kapłana sztuki i niezwykłego wizjonera. Człowieka o nieposkromionej wyobraźni i twórczej brawurze, za życia uważanego za szaleńca, i docenionego - jak przystało na geniusza - dopiero po (niestety, tragicznej) śmierci. Dziś trudno wyobrazić sobie Barcelonę bez wielu jego budowli, a już na pewno bez wspomnianej wcześniej (i będącej ciągle w budowie!) Temple Expiatori de la Sagrada Família - Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny. To tej bazylice poświęcił Gaudi ostatnie 12 lat swojego życia, mieszkając w surowych warunkach w przykościelnym warsztacie i rezygnując z honorarium za jej budowę.

Jest i romantyczny wątek w polecanej biografii. Katalończyk do końca swoich dni pozostał wierny kobiecie, którą w młodości pokochał, i przez którą został odrzucony.

Od 1992 r. trwa proces beatyfikacyjny Gaudiego, który sztukę traktował jako formę ewangelizacji. Wynikało to z jego przekonania, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga - Wielkiego Architekta. Trzeba jednak wiedzieć, że ten niezwykle religijny pod koniec życia człowiek i dziś sługa Boży Kościoła katolickiego nie zawsze stronił od uroków życia, nie zawsze w swoich pracach wielbił Stwórcę i - jak sam mawiał - nie zawsze potrafił poskromić swój wybuchowy charakter.

Napisana z literackim zacięciem książka o wyprzedzającym swoją epokę wizjonerze na pewno spodoba się zarówno miłośnikom biografii, jak i historii architektury. Zwłaszcza że okraszona jest ilustracjami budowli katalońskiego mistrza, a także uzupełniona o spis dzieł artysty, kalendarium życia i słownik użytych terminów architektonicznych. Ta lektura to - proszę mi wierzyć - połączenie przyjemnego z pożytecznym.

awo

Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński, Antoni Gaudi. Czarodziej architektury, Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR