19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

XII Wiosna na polu i w ogrodzie

17 kwietnia 2018 r.

Słonecznie i rodzinnie


fot. JAG

Tegoroczna edycja targów, dzięki sprzyjającej aurze, okazała się ogromnym sukcesem. Na plac im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach w sobotę, 14 kwietnia, ściągnęły tłumnie całe rodziny. Organizator - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce - szacuje, że imprezę odwiedziło ok. 5 tys. osób, zaś zaprezentowało się 80 wystawców.

A było w czym wybierać, bo oprócz sadzonek, krzewów czy drzew rozstawiono stoiska z miodami, tradycyjnymi wypiekami i litewskimi mięsami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które mogły skosztować przeróżnych słodkości, a także wziąć udział w konkursach. Dla pasjonatów ogrodnictwa takie targi to doskonała okazja, by uzyskać informacje dotyczące projektowania i urządzania ogrodów oraz pielęgnacji roślin. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Radość” z Radomyśli. Kupujący, oglądając targowe stoiska, nucili pod nosem znane piosenki, a to za sprawą artystów, którzy zaprezentowali polskie szlagiery muzyki rozrywkowej, także te najnowsze.

 

Chwilę po 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy oraz powitanie zaproszonych gości. Oficjalnego otwarcia dokonali: wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach Marek Furman. Nie zabrakło włodarzy, przedstawicieli organizatorów czy zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, dyrektor gabinetu politycznego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego Paweł Mazurkiewicz, nadleśniczy Jerzy Osiak.

 

Moc towarów

Odwiedzający Wiosnę na polu i w ogrodzie mogli zaopatrzyć się w przeróżne sadzonki, by uzupełnić ogrodowe braki po zimie lub stworzyć nowe nasadzenia. Kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne i owocowe - było w czym wybierać. A dla tych, którzy nie uprawiają ogródka, zostały smakołyki: regionalne wypieki, lokalne sery, miody i jego przetwory czy tradycyjne wędliny i mięsa. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyły się wyroby z drewna, wikliny, a także rękodzieło ludowe.

Osoby szukające fachowych porad mogły porozmawiać ze specjalistami z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pracownicy tych instytucji służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei na miłośników agroturystyki i lokalnych przysmaków czekało stoisko gospodarstw ekologicznych, prezentujących swoją ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Siedlce, gdzie dla zwiedzających przeprowadzono koło fortuny. Uczestnicy gry mieli okazję wykazać się wiedzą o lesie, ochronie przyrody, gatunkach roślin i zwierząt oraz pracy leśników.

 

Tęgie głowy

Do konkursu wiedzy o Siedlcach, który był jednym z punktów targów, przystąpiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o atrakcjach miasta lub jego zabytkach czy znanych miejscach. Ewelina Raczyńska z gabinetu prezydenta UM Siedlce pytała najmłodszych m.in. o to, jaki jest najwyższy kościół w Siedlcach, jak nazywa się mężczyzna na wieży trzymający kulę ziemską, gdzie w Siedlcach występują aktorzy, gdzie w mieście można jeździć rowerem? Dorośli natomiast odpowiadali na pytania: którą rocznicę utworzenia diecezji siedleckiej obchodzimy w tym roku, jakie imię będzie nosił niebawem otwarty tunel, jakie jest hasło promocyjne miasta Siedlce, pomnik jakiego zwierzęcia stoi w parku miejskim i dlaczego? Niektóre pytania sprawiały trudność, ale większość uczestników wykazała się sporą wiedzą o mieście, za co otrzymali nagrody.

 

Miły dzień

Okazji do sprawdzenia swej wiedzy było więcej, ponieważ przeprowadzono również konkursy „Zielony ogród pełen zdrowia”, „Bądź EKO” i „Podatki w domu, na polu i w ogrodzie”. Okazuje się, że z wiedzą w tych dziedzinach nie jest źle.

Kolejne godziny upływały pod znakiem oglądania, kupowania i smakowania. Przez ten czas na scenie wystąpiły Uli Babki ze Zbuczyna, a także Kapela Zbuczyńska i przyjaciele. Natomiast na smaczną grochówkę, do której tradycyjnie ustawiła się bardzo długa kolejka, zaprosili żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali także swój sprzęt i działalność. Na stoisku Komendy Miejskiej Policji odbyła się kampania informacyjna skierowana do seniorów oraz znakowanie rowerów.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR