21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

XII Wiosna na polu i w ogrodzie

17 kwietnia 2018 r.

Słonecznie i rodzinnie


fot. JAG

Tegoroczna edycja targów, dzięki sprzyjającej aurze, okazała się ogromnym sukcesem. Na plac im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach w sobotę, 14 kwietnia, ściągnęły tłumnie całe rodziny. Organizator - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce - szacuje, że imprezę odwiedziło ok. 5 tys. osób, zaś zaprezentowało się 80 wystawców.

A było w czym wybierać, bo oprócz sadzonek, krzewów czy drzew rozstawiono stoiska z miodami, tradycyjnymi wypiekami i litewskimi mięsami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które mogły skosztować przeróżnych słodkości, a także wziąć udział w konkursach. Dla pasjonatów ogrodnictwa takie targi to doskonała okazja, by uzyskać informacje dotyczące projektowania i urządzania ogrodów oraz pielęgnacji roślin. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Radość” z Radomyśli. Kupujący, oglądając targowe stoiska, nucili pod nosem znane piosenki, a to za sprawą artystów, którzy zaprezentowali polskie szlagiery muzyki rozrywkowej, także te najnowsze.

 

Chwilę po 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy oraz powitanie zaproszonych gości. Oficjalnego otwarcia dokonali: wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach Marek Furman. Nie zabrakło włodarzy, przedstawicieli organizatorów czy zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, dyrektor gabinetu politycznego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego Paweł Mazurkiewicz, nadleśniczy Jerzy Osiak.

 

Moc towarów

Odwiedzający Wiosnę na polu i w ogrodzie mogli zaopatrzyć się w przeróżne sadzonki, by uzupełnić ogrodowe braki po zimie lub stworzyć nowe nasadzenia. Kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne i owocowe - było w czym wybierać. A dla tych, którzy nie uprawiają ogródka, zostały smakołyki: regionalne wypieki, lokalne sery, miody i jego przetwory czy tradycyjne wędliny i mięsa. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyły się wyroby z drewna, wikliny, a także rękodzieło ludowe.

Osoby szukające fachowych porad mogły porozmawiać ze specjalistami z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pracownicy tych instytucji służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei na miłośników agroturystyki i lokalnych przysmaków czekało stoisko gospodarstw ekologicznych, prezentujących swoją ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Siedlce, gdzie dla zwiedzających przeprowadzono koło fortuny. Uczestnicy gry mieli okazję wykazać się wiedzą o lesie, ochronie przyrody, gatunkach roślin i zwierząt oraz pracy leśników.

 

Tęgie głowy

Do konkursu wiedzy o Siedlcach, który był jednym z punktów targów, przystąpiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o atrakcjach miasta lub jego zabytkach czy znanych miejscach. Ewelina Raczyńska z gabinetu prezydenta UM Siedlce pytała najmłodszych m.in. o to, jaki jest najwyższy kościół w Siedlcach, jak nazywa się mężczyzna na wieży trzymający kulę ziemską, gdzie w Siedlcach występują aktorzy, gdzie w mieście można jeździć rowerem? Dorośli natomiast odpowiadali na pytania: którą rocznicę utworzenia diecezji siedleckiej obchodzimy w tym roku, jakie imię będzie nosił niebawem otwarty tunel, jakie jest hasło promocyjne miasta Siedlce, pomnik jakiego zwierzęcia stoi w parku miejskim i dlaczego? Niektóre pytania sprawiały trudność, ale większość uczestników wykazała się sporą wiedzą o mieście, za co otrzymali nagrody.

 

Miły dzień

Okazji do sprawdzenia swej wiedzy było więcej, ponieważ przeprowadzono również konkursy „Zielony ogród pełen zdrowia”, „Bądź EKO” i „Podatki w domu, na polu i w ogrodzie”. Okazuje się, że z wiedzą w tych dziedzinach nie jest źle.

Kolejne godziny upływały pod znakiem oglądania, kupowania i smakowania. Przez ten czas na scenie wystąpiły Uli Babki ze Zbuczyna, a także Kapela Zbuczyńska i przyjaciele. Natomiast na smaczną grochówkę, do której tradycyjnie ustawiła się bardzo długa kolejka, zaprosili żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali także swój sprzęt i działalność. Na stoisku Komendy Miejskiej Policji odbyła się kampania informacyjna skierowana do seniorów oraz znakowanie rowerów.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR