17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

XII Wiosna na polu i w ogrodzie

17 kwietnia 2018 r.

Słonecznie i rodzinnie


fot. JAG

Tegoroczna edycja targów, dzięki sprzyjającej aurze, okazała się ogromnym sukcesem. Na plac im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach w sobotę, 14 kwietnia, ściągnęły tłumnie całe rodziny. Organizator - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce - szacuje, że imprezę odwiedziło ok. 5 tys. osób, zaś zaprezentowało się 80 wystawców.

A było w czym wybierać, bo oprócz sadzonek, krzewów czy drzew rozstawiono stoiska z miodami, tradycyjnymi wypiekami i litewskimi mięsami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które mogły skosztować przeróżnych słodkości, a także wziąć udział w konkursach. Dla pasjonatów ogrodnictwa takie targi to doskonała okazja, by uzyskać informacje dotyczące projektowania i urządzania ogrodów oraz pielęgnacji roślin. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Radość” z Radomyśli. Kupujący, oglądając targowe stoiska, nucili pod nosem znane piosenki, a to za sprawą artystów, którzy zaprezentowali polskie szlagiery muzyki rozrywkowej, także te najnowsze.

 

Chwilę po 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy oraz powitanie zaproszonych gości. Oficjalnego otwarcia dokonali: wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach Marek Furman. Nie zabrakło włodarzy, przedstawicieli organizatorów czy zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, dyrektor gabinetu politycznego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego Paweł Mazurkiewicz, nadleśniczy Jerzy Osiak.

 

Moc towarów

Odwiedzający Wiosnę na polu i w ogrodzie mogli zaopatrzyć się w przeróżne sadzonki, by uzupełnić ogrodowe braki po zimie lub stworzyć nowe nasadzenia. Kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne i owocowe - było w czym wybierać. A dla tych, którzy nie uprawiają ogródka, zostały smakołyki: regionalne wypieki, lokalne sery, miody i jego przetwory czy tradycyjne wędliny i mięsa. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyły się wyroby z drewna, wikliny, a także rękodzieło ludowe.

Osoby szukające fachowych porad mogły porozmawiać ze specjalistami z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pracownicy tych instytucji służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei na miłośników agroturystyki i lokalnych przysmaków czekało stoisko gospodarstw ekologicznych, prezentujących swoją ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Siedlce, gdzie dla zwiedzających przeprowadzono koło fortuny. Uczestnicy gry mieli okazję wykazać się wiedzą o lesie, ochronie przyrody, gatunkach roślin i zwierząt oraz pracy leśników.

 

Tęgie głowy

Do konkursu wiedzy o Siedlcach, który był jednym z punktów targów, przystąpiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o atrakcjach miasta lub jego zabytkach czy znanych miejscach. Ewelina Raczyńska z gabinetu prezydenta UM Siedlce pytała najmłodszych m.in. o to, jaki jest najwyższy kościół w Siedlcach, jak nazywa się mężczyzna na wieży trzymający kulę ziemską, gdzie w Siedlcach występują aktorzy, gdzie w mieście można jeździć rowerem? Dorośli natomiast odpowiadali na pytania: którą rocznicę utworzenia diecezji siedleckiej obchodzimy w tym roku, jakie imię będzie nosił niebawem otwarty tunel, jakie jest hasło promocyjne miasta Siedlce, pomnik jakiego zwierzęcia stoi w parku miejskim i dlaczego? Niektóre pytania sprawiały trudność, ale większość uczestników wykazała się sporą wiedzą o mieście, za co otrzymali nagrody.

 

Miły dzień

Okazji do sprawdzenia swej wiedzy było więcej, ponieważ przeprowadzono również konkursy „Zielony ogród pełen zdrowia”, „Bądź EKO” i „Podatki w domu, na polu i w ogrodzie”. Okazuje się, że z wiedzą w tych dziedzinach nie jest źle.

Kolejne godziny upływały pod znakiem oglądania, kupowania i smakowania. Przez ten czas na scenie wystąpiły Uli Babki ze Zbuczyna, a także Kapela Zbuczyńska i przyjaciele. Natomiast na smaczną grochówkę, do której tradycyjnie ustawiła się bardzo długa kolejka, zaprosili żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali także swój sprzęt i działalność. Na stoisku Komendy Miejskiej Policji odbyła się kampania informacyjna skierowana do seniorów oraz znakowanie rowerów.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR