14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Nowe ognisko WTM Sychar

25 kwietnia 2018 r.

Droga z perspektywą wieczności


fot. AWAW

Przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów powstało ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Obecnie skupia ono kilkanaście osób.

Grupa zaczęła się rodzić za czasów poprzedniego gwardiana klasztoru br. Piotra Zajączkowskiego. - Chętni weszli w program formacyjny i wzięli udział w warsztatach „12 kroków ku pełni życia”. Dojrzeliśmy do tego, by się upublicznić i oficjalnie wejść w struktury „Sycharu”. Jesteśmy otwarci na nowe osoby. Spotykamy się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy o 15.30 i w trzecia środę po Mszy o 18.30. Zapraszamy tych, którzy doświadczyli życiowej „klapy” w małżeństwie. Między nami nie ma wybitnych duchowo.Wszyscy doświadczamy słabości, łącznie ze mną - mówi br. Tomasz Wroński, gwardian bialskiego klasztoru braci kapucynów.

Członkowie wspólnoty przekonują, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania, choć nie zawsze dochodzi do „zejścia się”.

- O przetrwanie związku walczy zazwyczaj jedna strona, druga często błądzi po bezdrożach,ale wtedy walczą już dwie osoby, bo walczy też Chrystus.Wierność przysiędze kosztuje. Trudno trwać, gdy inni zachęcają do tego, by drugi raz układać sobie życie, ale z kimś innym. Najpierw trzeba ułożyć swoje relacje z Panem Bogiem, wtedy otrzymamy światło na swoją historię życia - tłumaczy br. Tomasz.

 

Prawdziwe pojednanie

Gwardian klasztoru zaznacza, że jednym z celów „Sycharu” jest pojednanie małżonków.

- Nie chodzi o to, by się „szanowali”, jak mówią niektórzy celebryci. Ważne, by się rzeczywiście pojednali, odpuścili sobie winy, nie nosili w sobie żalu, złości i gniewu do siebie nawzajem. Dobrze, że są tacy, którzy chcą pozostać wierni Chrystusowi i przysiędze małżeńskiej, którzy chcą korzystać z duchowych darów, jakie Bóg przewidział przez sakrament małżeństwa - wyjaśnia gwardian.

Bialskie ognisko „Sychar” oficjalnie zapoczątkowało działalność 15 kwietnia br. Zainaugurowała ją Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. Homilię wygłosił ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz WTM „Sychar”. W spotkaniu wzięli też udział ks. Łukasz Kałaska, diecezjalny opiekun wspólnoty, i ks. Kamil Frączek, opiekun ogniska w Łukowie.

 

Nie zabijać, a leczyć

- „Sychar” to wspólnota osób, które doświadczyły rozpadu relacji małżeńskich, ale chcą zostać wierne sakramentowi małżeństwa i mocno wierzą, że każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania. Przyczynąkryzysu zawsze jest grzech, który wchodzi pomiędzy małżonków i nie pozwala im na bliskie relacje z Bogiem. Grzech powstały przez zaniedbanie, lekceważenie, brak szacunku i akceptacji nie dopuszcza pokory i poddania się kierownictwu Pana Boga. (…) Członkowie wspólnoty stanowczo sprzeciwiająsię mentalności rozwodowej i są zwolennikami ratowania małżeństwa. Jesteśmy przekonani, że chorej miłości się nie zabija, ale ją leczy, współpracując aktywnie z Jezusem Chrystusem - mówi Robert, lider bialskiego ogniska.

- Każde sakramentalne małżeństwo ma szansę na odrodzenie więzi, które popękały. Uleczenie skaleczeń i ran może się dokonać tylko poprzez nawrócenie, pokutę i pracę nad sobą oraz w otwartości na łaskę Bożą - zauważył w homilii ks. P. Dubowik.

 

Trud i nadzieja

WTM „Sychar” powstała w 2003 r. przy kościele ojców pallotynów w Warszawie. Dziś ma 53 ogniska w całej Polsce. W naszej diecezji istnieją dwa - w Łukowie i w Białej Podlaskiej.

- Tworzymy grupki samopomocowe, staramy się wzajemnie wspierać w najtrudniejszych momentach życia. Proponujemy wyjazdy na rekolekcje i warsztaty 12 kroków. Spotykamy się też w rzeczywistości wirtualnej - na skypie i na forum, tworzymy grupy modlitewne, przygotowujemy publikacje tematyczne. Wychodzimy z założenia, że ratowanie małżeństwa trzeba zaczynać od siebie; warto zmieniać siebie i w sobie szukać przyczyn, które złożyły się na kryzys. Trzeba poznawać prawdę o sobie i z Bożą pomocą eliminować wady, które przyczyniły się do rozłamu. Trzeba uczyć się mądrej, wiernej i ofiarnej miłości - zaznacza Andrzej Szczepaniak, współzałożyciel WTM „Sychar”.

Zdarza się, że niektórzy małżonkowie przezwyciężają trudności i wracają do siebie. - Takich małżeństw nie ma jednak zbyt dużo. Jeśli małżeństwo długo „pracuje” na kryzys, to odbudowa również nie przyjdzie szybko. To nie jest łatwa droga, ale widać w niej sens i perspektywę wieczności - podsumowuje A. Szczepaniak.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR