16 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Florentyny, Ambrożego, Gawła

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

13 września 2017 r.

Na równych prawach?

Nacisnęła spust migawki w aparacie fotograficznym i zrobiła sobie selfie. Potrzeba było rozprawy sądowej, aby stwierdzić, że autorka zdjęć, czyli... indonezyjska małpka, nie ma do nich żadnych praw. Decyzja nie spodobała się organizacji walczącej o prawa zwierząt, która zgłosiła roszczenia w imieniu „fotografki”.

Początek tej historii sięga 2011 r., kiedy to brytyjski fotograf robił w Indonezji zdjęcia makakom czubatym. W pewnym momencie jedna z małp zabrała mu aparat i zaczęła fotografować wszystko dookoła, w tym samą siebie. Zrobiła setki zdjęć, a najlepiej wyszły jej dwa autoportrety - wtedy jeszcze nie wiedziano, że to selfie. Zdjęcia znalazły się w internecie, m.in. w zbiorach Wikipedii.

Problem pojawił się, kiedy brytyjski fotograf chciał, aby zostały one podpisane jego nazwiskiem. I tu dopiero doszło do absurdalnej sytuacji, bo owszem zdjęcia zostały zrobione aparatem Brytyjczyka, ale ich autorem w świetle prawa nie jest on, tylko... małpa. I tylko ona może zgłaszać jakiekolwiek roszczenia. Na nic zdały się tłumaczenia, że to do fotografa należał wykorzystany przez makaka aparat, to on go uruchomił i przygotował do pracy. Bez niego małpa nie zrobiłaby nic. Swoją drogą szkoda, że Brytyjczyk od razu nie podpisał, że to jego zdjęcia - wtedy to... małpa musiałaby wytoczyć mu proces.

Amerykański sąd zgodził się z tym, że prawa autorskie nie mogą być stosowane względem małpy. Wtedy do akcji wkroczyła jak zwykle czujna PETA, czyli organizacja walcząca o prawa zwierząt, jak się okazuje, nawet... autorskie. Zwróciła się do sądu o potwierdzenie, że Naruto - tak ma na imię sławny makak - jest autorem i właścicielem spornych fotografii. Postulowała, by wszystkie zyski związane z eksploatacją zdjęć były przekazywane Naruto i makakom z indonezyjskiego rezerwatu. Sąd nie zgodził się na rozszerzenie praw autorskich na zwierzęta. Fotograf jednak „zmiękł” i zgodził się wpłacić 25% z pieniędzy, jakie zarobi w przyszłości na zdjęciach, na rzecz organizacji.

Obrońcy praw zwierząt znani są ze swoich spektakularnych, ale często absurdalnych akcji. Rokrocznie przed świętami Bożego Narodzenia przypominają o straszliwym losie karpi. „Karpie podobnie jak ssaki i ryby odczuwają ból, strach i stres. Gdyby miały głos, ich krzyk nie dałby nam przejść obok nich obojętnie” - napisała swego czasu na swoim facebookowym profilu jedna z polskich aktorek, o ironio, chętnie uczestnicząca w manifestacjach zwolenników aborcji. W ubiegłym roku można było usłyszeć o aktywistach walczących o prawa zwierząt, którzy odkupili od jednej z restauracji na Florydzie homara, by go uwolnić. Niestety ich akcja ratunkowa doprowadziła do śmierci zwierzęcia podczas transportu. Jak później żartowano w internecie: „Larry (tak nazywał się ów homar) przeżył Wietnam, II wojnę światową i rewolucję feministyczną - nie przeżył spotkania z obrońcami praw zwierząt”. To i tak jeszcze nic. Ostatnio PETA zrównała praktyki hodowlane bydła z... wykorzystaniem seksualnym kobiet. Zdaniem organizacji walczącej o prawa zwierząt sztuczne zapładnianie samic krów, świń, indyków „pod przymusem i mimowolnie narusza ich seksualność”, a to oznacza, że zwierzęta te są regularnie... gwałcone. Pozostaje tylko czekać, aż „wrażliwi na cierpienia zwierząt” uznają fakt dojenia krowy za molestowanie seksualne.

Zwierzęta, wiadomo, trzeba traktować po ludzku - nie wolno się nad nimi znęcać. Jednak działania prowadzące do zacierania się w świadomości społecznej różnic między ludźmi a zwierzętami to bardzo niebezpieczne zjawisko.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 1-6; Ps 119 (118), 41 i 43. 44-45. 47-48 ;
Łk 11, 37-41

Ewangelia:
Łk 11, 37-41

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR