20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

13 września 2017 r.

Na równych prawach?

Nacisnęła spust migawki w aparacie fotograficznym i zrobiła sobie selfie. Potrzeba było rozprawy sądowej, aby stwierdzić, że autorka zdjęć, czyli... indonezyjska małpka, nie ma do nich żadnych praw. Decyzja nie spodobała się organizacji walczącej o prawa zwierząt, która zgłosiła roszczenia w imieniu „fotografki”.

Początek tej historii sięga 2011 r., kiedy to brytyjski fotograf robił w Indonezji zdjęcia makakom czubatym. W pewnym momencie jedna z małp zabrała mu aparat i zaczęła fotografować wszystko dookoła, w tym samą siebie. Zrobiła setki zdjęć, a najlepiej wyszły jej dwa autoportrety - wtedy jeszcze nie wiedziano, że to selfie. Zdjęcia znalazły się w internecie, m.in. w zbiorach Wikipedii.

Problem pojawił się, kiedy brytyjski fotograf chciał, aby zostały one podpisane jego nazwiskiem. I tu dopiero doszło do absurdalnej sytuacji, bo owszem zdjęcia zostały zrobione aparatem Brytyjczyka, ale ich autorem w świetle prawa nie jest on, tylko... małpa. I tylko ona może zgłaszać jakiekolwiek roszczenia. Na nic zdały się tłumaczenia, że to do fotografa należał wykorzystany przez makaka aparat, to on go uruchomił i przygotował do pracy. Bez niego małpa nie zrobiłaby nic. Swoją drogą szkoda, że Brytyjczyk od razu nie podpisał, że to jego zdjęcia - wtedy to... małpa musiałaby wytoczyć mu proces.

Amerykański sąd zgodził się z tym, że prawa autorskie nie mogą być stosowane względem małpy. Wtedy do akcji wkroczyła jak zwykle czujna PETA, czyli organizacja walcząca o prawa zwierząt, jak się okazuje, nawet... autorskie. Zwróciła się do sądu o potwierdzenie, że Naruto - tak ma na imię sławny makak - jest autorem i właścicielem spornych fotografii. Postulowała, by wszystkie zyski związane z eksploatacją zdjęć były przekazywane Naruto i makakom z indonezyjskiego rezerwatu. Sąd nie zgodził się na rozszerzenie praw autorskich na zwierzęta. Fotograf jednak „zmiękł” i zgodził się wpłacić 25% z pieniędzy, jakie zarobi w przyszłości na zdjęciach, na rzecz organizacji.

Obrońcy praw zwierząt znani są ze swoich spektakularnych, ale często absurdalnych akcji. Rokrocznie przed świętami Bożego Narodzenia przypominają o straszliwym losie karpi. „Karpie podobnie jak ssaki i ryby odczuwają ból, strach i stres. Gdyby miały głos, ich krzyk nie dałby nam przejść obok nich obojętnie” - napisała swego czasu na swoim facebookowym profilu jedna z polskich aktorek, o ironio, chętnie uczestnicząca w manifestacjach zwolenników aborcji. W ubiegłym roku można było usłyszeć o aktywistach walczących o prawa zwierząt, którzy odkupili od jednej z restauracji na Florydzie homara, by go uwolnić. Niestety ich akcja ratunkowa doprowadziła do śmierci zwierzęcia podczas transportu. Jak później żartowano w internecie: „Larry (tak nazywał się ów homar) przeżył Wietnam, II wojnę światową i rewolucję feministyczną - nie przeżył spotkania z obrońcami praw zwierząt”. To i tak jeszcze nic. Ostatnio PETA zrównała praktyki hodowlane bydła z... wykorzystaniem seksualnym kobiet. Zdaniem organizacji walczącej o prawa zwierząt sztuczne zapładnianie samic krów, świń, indyków „pod przymusem i mimowolnie narusza ich seksualność”, a to oznacza, że zwierzęta te są regularnie... gwałcone. Pozostaje tylko czekać, aż „wrażliwi na cierpienia zwierząt” uznają fakt dojenia krowy za molestowanie seksualne.

Zwierzęta, wiadomo, trzeba traktować po ludzku - nie wolno się nad nimi znęcać. Jednak działania prowadzące do zacierania się w świadomości społecznej różnic między ludźmi a zwierzętami to bardzo niebezpieczne zjawisko.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR