17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

31 maja 2017 r.

Przełamując fale

Kobieta - jak wiadomo - ozdobą mężczyzny jest. Ba, w wielu przypadkach to spiritus movens jego kariery. Także politycznej. Także tej na najwyższym szczeblu.

Nie dziwi więc, że świadome swej roli kobiety: żony obecnych na wydarzeniu prezydentów i premierów, postanowiły - podczas ostatniego szczytu NATO - stanąć do wspólnej fotografii na tle królewskiego zamku w Brukseli. Dam jest kilka. Wśród nich te najbardziej rozpoznawalne: Melania Trump i Brigitte Macron. Osób na zdjęciu jest dziesięć, podpis oznajmia, że to pierwsze damy, ale kobiet naliczysz tu dziewięć. Dopiero wczytanie się w tekst rozjaśnia sytuację.

Otóż dziesiątą damą jest - równie, a może nawet bardziej niż damy - uśmiechnięty pan. Czemu się między nimi zagubił? Ejże, nie zagubił się wcale. To pierwsza dama Luksemburga, belgijski architekt Gauthier Destenay. Od 2010 r. pozostający w zarejestrowanym związku z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, a od 2015 r., kiedy to parlament tego kraju ustanowił prawo pozwalające gejom na związki małżeńskie i adopcję dzieci, jego żona/mąż. Ta ukośna kreska to symbol zawahania, jak Gauthiera Destenay’a po tej radosnej uroczystości nazwać. Biję się w piersi - nie byłam doinformowana o tej parze. Nadrabiam więc w sieci. I znajduję informację, że luksemburski „premier i jego narzeczony byli jedną z pierwszych par, które oficjalnie stały się małżeństwem”. Wszystkie doniesienia, które mówią o premierze Luksemburga, nazywają Gauthiera Destenay’a mężem Xaviera Bettela. No to może zdjęcie nie powinno się nazywać „pierwsze damy”, tylko jakoś inaczej.

Okazuje się, że problem z podpisaniem fotki miała też administracja Donalda Trumpa. Bo choć - jak wieść medialna głosi - małżonek luksemburski zaskarbił sobie sympatię amerykańskiej małżonki, to Biały Dom pominął Destenay’a w opisie zdjęcia na swojej stronie facebookowej. Oficjalnie nie poinformowano, jakie stały za tym powody, ale oburzone na homofobię i seksizm Białego Domu amerykańskie media spowodowały, że małżonek premiera Luksemburga także w podpisie zaistniał.

Uwagę polskiej postępowej opinii zwróciła jednak inna fotografia z tego samego szczytu. Oto stojący nieco wyżej niż Emmanuel Macron i Angela Merkel prezydent Andrzej Duda uśmiecha się i pokazuje dwa uniesione w górę kciuki. Gest - nawet w przypadku oficjalnego zdjęcia - można odczytać jako spontaniczny, a człowieka, który go wykonuje, uznać za kogoś zdystansowanego. Także wobec siebie. Można, ale takie jego odczytanie mogłoby mu - co uchowaj Boże! - przysporzyć sympatii. Fala hejtu, jaką z powodu tego zdjęcia ściagnął na siebie prezydent Duda, zwala z nóg. „Najtęższe” polityczne głowy i najbardziej „europejscy” dziennikarze nie zostawiają na nim suchej nitki. Ci sami, którzy nawet nie zająknęli się o prowadzonych przez niego rozmowach, osiągnięciach. Ci sami, którzy bagatelizowali liczne „występy” prezydenta Komorowskiego. Ci sami, którzy na siłę szukają pretekstu, aby dezawuować aktualną głowę naszego państwa. A do kompletu dorzucają hejt na premier Beatę Szydło. Bo jest dumna ze święceń kapłańskich swojego syna.

Bo zupa była za słona.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR