17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Nadleśnictwo świętowało

12 września 2018 r.

Rówieśnik Niepodległej


fot. MK

100-lecie istnienia obchodzi Nadleśnictwo Parczew. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 września w Sosnowicy. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Sławomira Morenia i kapelana leśników ks. Wiesława Oleszka.

W homilii podkreślał on, iż historia Nadleśnictwa Parczew wiąże się ściśle z historią naszego narodu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazywał też na perspektywę nadprzyrodzoną w pracy leśnika - Człowiek nigdy nie jest pierwszy przed przyrodą, przed naturą. On ją podgląda, podsłuchuje i, kierując się nakazem Boga, strzeże jej i chroni. Takie wspaniałe zadanie stoi przed każdym z was, drodzy leśnicy - podkreślił. Podczas liturgii obszerne fragmenty Mszy św. Huberta wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”, działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

W drugiej części uroczystości, która miała miejsce w siedzibie nadleśnictwa, spotkali się jego obecni i emerytowani pracownicy. Byli też nadleśniczowie i szefowie jednostek sąsiadujących z nadleśnictwem - jubilatem, przedstawiciele instytucji współpracujących, służb mundurowych, a także władz samorządowych różnego szczebla z Sosnowicy, Parczewa i Włodawy. Gratulacje i słowa uznania za pracę na rzecz lasów przekazał parczewskim leśnikom Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie. „Dzięki wam lasy mogą zachować swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niepowtarzalne piękno. Niech parczewskie lasy będą dowodem wieloletniej troski leśników, źródłem inspiracji i wytchnienia od codzienności” - napisał w okolicznościowym grawertonie.

Z kolei Adam Kornat, zastępca dyrektora lubelskich LP, przypomniał czasy kształtowania się niepodległości i udział leśników w walce o wolną Polskę. - Zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach, nasza ojczyzna mogła liczyć na leśników i ludzi lasów, którzy bronili polskiej suwerenności już w trakcie zaborów, podczas powstań i zrywów niepodległościowych, a następnie I i II wojny światowej oraz w czasach reżimu komunistycznego - zwrócił uwagę, gratulując jednocześnie zarówno obecnemu nadleśniczemu i kierownictwu, jak też byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew. - Jestem przekonany, że obchody tej pięknej rocznicy będą okazją nie tylko do refleksji i wspomnień, lecz także do zaprezentowania waszych lasów jako rezultatu pracy kolejnych pokoleń leśników - podsumował.

 

Kordylasy i dąb z Watykanu

W trakcie uroczystości troje pracowników nadleśnictwa - Ewa Jarzyńska, Andrzej Jusiak i Leszek Mielniczuk - otrzymało Kordelasy Leśnika Polskiego, czyli najwyższe wyróżnienie w leśnictwie. Zwieńczeniem obchodów było posadzenie „dębu niepodległości” - sadzonki nr 26 spośród 100 dębów pobłogosławionych 23 maja w Watykanie przez papieża Franciszka. Jubileusz zakończyły występy miejscowego zespołu ludowego Sosna oraz koncert kwartetu smyczkowego z Katowic.

 

W roku jubileuszu

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Parczew było ostatnim etapem tegorocznych uroczystości jubileuszowych, na które złożyło się kilka wydarzeń. 7 czerwca rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Las moich marzeń”, 7 lipca otwarto ścieżkę edukacyjną Szlak powstańczy - bój pod Urszulinem”, która powstała we współpracy z Nadleśnictwem Parczew, a 12 lipca, w liturgiczne wspomnienie patrona leśników św. Jana Gwalberta, nieopodal siedziby odsłonięto i poświęcono kapliczkę z figurą tego świętego. Stanowi ona dar parczewskich leśników na 100-lecie istnienia państwowego Nadleśnictwa Parczew oraz przypadającą w tym roku okrągła rocznicę odzyskania niepodległości. W tym samym dniu w Makoszce, dawnym miejscu usytuowania nadleśnictwa, otwarto park pamięci. Na grudzień zaplanowano promocję monografii „Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji w zarysie” autorstwa Grzegorza Sado i Rafała Zubkowicza.


Bogata historia

Tradycje nadleśnictwa sięgają początków XIX w., kiedy na obszarze dawnych borów królewskich zostało utworzone leśnictwo Parczew. W 1841 r. było ono jednym z trzech rządowych leśnictw guberni podlaskiej z siedzibą w Siedlcach (pozostałe to Łuków i Janów). Przed wybuchem I wojny światowej jednostkę zlokalizowano w niewielkiej wsi Makoszka. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. to właśnie tam umiejscowiono polskie Nadleśnictwo Parczew. Jego pierwszym nadleśniczym był Franciszek Demidecki-Demidowicz, który objął stanowisko 10 grudnia 1918 r. Data ta ze względu na brak innych aktów powołania przyjmowana jest za początek polskiego Nadleśnictwa Parczew. Po reorganizacji w Lasach Państwowych w 1973 r. siedzibą nadleśnictwa stała się Sosnowica.

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR