2 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Franciszek, Urban

Pogoda: Siedlce

Numer 14
02-08 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Wielki Post z Prymasem Tysiąclecia

18 marca 2020 r.

Pieniądze to nie wszystko


fot. PIXABAY.COM

Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich (Prymas Tysiąclecia).

Praca to nie kara. Jeśli jest podejmowana odpowiedzialnie i należycie, może być drogą do uświęcenia. Nie chcesz pracować? Nie jedz! - głosił św. Paweł. Kolejna wskazówka Prymasa Tysiąclecia każe nam przemyśleć swój stosunek nie tylko do obowiązków zawodowych, ale także domowych, a nawet do… nauki (jeśli chodzi o uczniów i studentów). Czy tego chcemy, czy nie, wszyscy jesteśmy od siebie zależni. System społeczny to zbiór naczyń połączonych. Wszystko dzieje się na zasadzie wymiany: ja coś komuś, ktoś coś mnie. Pracujemy nie tylko po to, by zarobić na chleb i utrzymanie. Jest jeszcze druga strona medalu. Nasza praca (każda!) pomaga w funkcjonowaniu innym ludziom. Każdy zawód i profesja są skierowane na bliźniego. Przecież nikt z nas nie jest lekarzem, nauczycielem, urzędnikiem, księdzem, rzemieślnikiem czy mechanikiem sam dla siebie. Na cóż nam fach i umiejętności, jeśli nie mielibyśmy komu nimi służyć? Jesteśmy stworzeni nie tylko do relacji i komunikacji, ale też do wzajemnego służenia.

Mając to na uwadze, łatwo zrozumiemy, że nasz stosunek do pracy wpływa pozytywnie lub negatywnie na drugiego człowieka.

 

Wzajemna posługa

Pamiętam słowa pewnej osoby, która z przekąsem mówiła: „Strach pomyśleć, co by było, gdybym trafił na takiego lekarza, jakim ja jestem pracownikiem w swojej firmie”. Trudno być odpowiedzialnym za fachowość, uczciwość i odpowiedzialność innych. Możemy jednak kształtować własną postawę czy zachowanie. Warto pamiętać, że za nasze zaniedbania możemy zapłacić nie tylko my sami (karami, zwolnieniem itp…). Nasza bylejakość odbija się także na drugim człowieku. Jeśli jako nauczyciel nie stanę na wysokości zadania, straci na tym uczeń. Jeśli popełnię błąd jako lekarz, ucierpi pacjent. Jeśli zawiodę jako urzędnik czy samorządowiec, straci na tym ojczyzna. Swoimi zaniedbaniami rzucamy też niekorzystne światło na całe środowisko zawodowe, do którego należymy. Ludzie patrzą na profesje przez pryzmat pojedynczych ludzi. Oczywiście, jest to niesprawiedliwe, bo w oczy zawsze bardziej rzuca się jeden przypadek negatywny niż setki pozytywnych, warto jednak zrobić wszystko, by tych pierwszych było jak najmniej.

 

Szacunek i wyrozumiałość

Kardynał S. Wyszyński przypominał, że na każdym kroku korzystamy z czyjejś pracy. Na co dzień tego nie doceniamy. Czyjeś działania dostrzegamy dopiero wtedy, gdy ich zabraknie. Pomyślmy, co byśmy zrobili bez sprzedawców, kierowców, rolników, lekarzy, informatyków, urzędników, nauczycieli, budowlańców… - wyliczać można jeszcze bardzo długo. Nie powtarzajmy, że ze wszystkim poradzimy sobie sami. W obecnym świecie to niemożliwe. Domagając się szacunku dla własnej pracy, szanujmy pracę innych. Jak? Przez słowo uznania i proste „dziękuję”, przez uprzejmość, cierpliwość w oczekiwaniu na usługę, przez uczciwą zapłatę… Sprzedawca, fryzjer, mechanik czy ktokolwiek inny nie są naszymi służącymi. Nie powinniśmy im rozkazywać, krzyczeć, czynić głupich uwag… Trzeba też pamiętać, że każdemu może zdarzyć się pomyłka w wydawaniu reszty czy inny błąd. Trzeba mieć na uwadze, że ktoś może być zwyczajnie zmęczony albo czymś zmartwiony i stąd jego rozkojarzenie lub chwilowa nieuwaga.

 

Nie zatrzymuj się

Rada Prymasa może dotyczyć jeszcze jednej sprawy. Każdy z nas powinien dbać o poszerzanie swoich kompetencji, dalszy rozwój, zwiększanie wiedzy dotyczącej własnej profesji. Nikomu z nas nie wolno założyć rąk i powiedzieć, że już wszystko wiem i nie potrzebuję się rozwijać. Świat zmienia się błyskawicznie, dlatego musimy dostosowywać się do potrzeb i możliwości, jakie się pojawiają. Nie można nie dostrzegać nowych metod nauczania, leczenia, komunikacji, technik budowania, naprawiania urządzeń, duszpasterstwa… trzeba śledzić to, co się dzieje wokół i reagować. Każdy powinien dążyć do tego, by być jak najlepszym w swoim fachu - przede wszystkim dla dobra innych. Warto uczyć tego także nasze dzieci. Warto mówić im, że przez naukę przygotowują się do pracy w dorosłym życiu.  Powtarzajmy im i sobie: jeśli coś robisz, rób to dobrze i do końca.


Okiem duszpasterza

Pracujmy na chleb z miłością

Ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach, wieloletni duszpasterz ludzi pracy.

 

Przytoczone słowa kard. S. Wyszyńskiego stanowią klasyczną zasadę tzw. solidaryzmu społecznego. Wywodzi się ona wprost z Ewangelii: „Tak więc to, co chcecie, by inni wam czynili, wy sami innym czyńcie” (Mt 7,12). Jeżeli chcę być szanowany, mam uszanować innych. Dotyczy to także ludzkiej pracy. Mamy pracować uczciwie. Nie mogę produkować bubli, bo nie chcę któregoś dnia kupić bubla. Nie mogę w pracy kraść, bo i mnie ktoś może okraść. Mam dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy tak, by nikogo nie skrzywdzić, bo sam też chcę czuć się bezpiecznie.

Kard. St. Wyszyński już przed wojną, zajmując się naukowo i praktycznie kwestią społeczną, opierał się na Ewangelii oraz na słynnej encyklice „Rerum novarum” papieża Leona XIII, wydanej pod koniec XIX w.  Powszechny był wtedy wyzysk człowieka pracującego. Kościół upominał się o sprawiedliwe wynagrodzenie, właściwy czas pracy, opiekę zdrowotną itd. Swoje oczekiwania zgłaszali też pracodawcy. Domagali się, by zatrudnieni pracowali uczciwie, nie kradli i nie pili alkoholu w miejscu pracy. Mieli sporo racji, ale sami też nie zawsze byli w porządku, chcąc niejako „wycisnąć” pracownika jak cytrynę. W tym względzie stale dochodziło do napięć. Komuniści głosili konieczność zniszczenia „burżujów” i kapitalistów, bo wtedy lud pracujący otrzyma swoje prawa. Zrobili tak, jak chcieli, ale potem sami „weszli w buty” poprzedników i jeszcze bardziej uciskali pracowników. Te problemy z całą mocą wybrzmiały po II wojnie światowej. Abp Stefan Wyszyński, gdy został prymasem, naocznie przekonał się, jak niesprawiedliwy system zapanował w Polsce. Po 1989 r. jego naukę podjął św. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens”. Widać ją także w Konstytucji „Gaudium et spes” Soboru Watykańskiego II.

Dziś, choć zmieniły się warunki życia i pracy ludzi, potrzebne jest przypomnienie tamtych zasad. Zdrowe podejście do pracy polega na uczciwości, sumienności w imię wzajemnej solidarności, ale także na trosce o swą duszę. Dziś też widać gnębienie pracowników, ale o wiele częstszym problemem jest powszechny „wyścig  szczurów”. Pracownicy, aby osiągnąć sukces i awans, chcą przejść po plecach innych. W ten sposób poniżają się i tracą swą godność. Cierpi na tym także ich życie duchowe, bo brakuje czasu na modlitwę i udział we Mszy św. Cierpi na tym rodzina, bo nie mają czasu dla współmałżonka i dzieci. To bardzo niezdrowe podejście do pracy. Z drugiej strony widać postawę konsumpcyjną, która każe jak najwięcej „mieć” kosztem „być”. Przestrzegał przed tym św. Jan Paweł II. Znika troska o to, co się robi, ważne jest, ile się zarobi. Często widać, że człowiek nie patrzy na uczciwość i rzetelność w wykonywaniu obowiązków, ale na korzyść materialną (zrobić byle co, byle jak, byle szybko i jak najwięcej zarobić). Efektem jest zanik wzajemnej ufności.  Mnożą się za to przepisy, procedury i kontrole, ale gdy człowiek tylko kombinuje, jak drugiego okłamać i wykorzystać, nic one nie dają. Reformowanie kraju to nie tylko rozwój gospodarczy, budowa autostrad i podnoszenie dobrobytu. To przede wszystkim reforma serc i sumień. Pracujmy na chleb, ale pamiętajmy, że najbardziej smakuje on wtedy, gdy jest posmarowany miłością.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci niezłomnych


W całym regionie uroczyście świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów były Msze św., prelekcje, złożenie wieńców w miejscach pamięci, a także uliczne biegi.

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


Pod hasłem „Eucharystia jako pragnienie Jezusowego Serca” 7 marca odbył się w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim V Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Przybyło ponad 1,5 tys. zelatorów i członków kół ŻR z czterech rejonów skupiających dekanaty ze wschodniej części diecezji siedleckiej. Wierni z pozostałych rejonów spotkają się 14 marca na kongresie różańcowym w Gończycach. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, który gościł w ubiegłym roku w siedleckiej parafii pw. Bożego Ciała, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR